Menu:

Strona główna

Biografia

Repertuar

Galeria

Muzyka (mp3)

Film Video

Zamуwienie płyty

Informacje kontaktowe

Valeriy Filipov

tel. kom. +48 501 53 54 63

Adres e-mail:

valeriyfilipov1@wp.pl

Valeriy Filipov

Biografia

Valeriy Filipov urodził się 19 kwietnia 1962 roku w Kijowie. Z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne w klasie gitary, a następnie w roku 1986 ukończył Kijowskie Konserwatorium im. P. Czajkowskiego, zdobywając dyplom w trzech specjalnościach - wykonawca koncertowy, dyrygent i nauczyciel gry na gitarze klasycznej.

Już jako wyróżniający się student koncertował w wielu miastach dawnego ZSRR - Mińsku, Rydze, Symferopolu i Jaśle. Występował także w Czechosłowacji - w Pradze i Bratysławie.

W ramach akcji kulturalnej, po likwidacji skutków awarii atomowej w Czarnobylu, został oddelegowany tam latem 1986 roku na koncerty.

W 1991 roku Valeriy Filipov został laureatem ogólnoukraińskiego konkursu gitarowego w Doniecku. Koncertował nie tylko w swojej ojczyźnie - Ukrainie, lecz także w Rosji, Czechach, Słowacji, Niemczech, Danii i na Litwie. W 2004 roku został laureatem Międzynarodowego Festiwalu Gry Na Instrumentach Unikatowych w Starogardzie Gdańskim.

Już w czasie studiów, w 1984 roku, został zatrudniony jako nauczyciel w klasie gitary klasycznej na Wyższej Szkole Muzycznej w Kijowie, gdzie pracował do 1993 roku. Wielu jego uczniów ukończyło szkołę z wyróżnieniem i zdobyło nagrody na konkursach gitarowych. Po przyjeździe do Polski nie zrezygnował z pracy dydaktycznej, zatrudniając się w Prywatnej Artystycznej Szkole Muzycznej w Gdańsku.

Od 1993 roku kontynuuje swoją artystyczną karierę pracując w Polsce - bierze udział w koncertach kameralnych organizowanych przez Bałtycką Agencję Artystyczną BART, Agencję Avanti oraz Pol-Art. Występuje m.in. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, Teatrze Muzycznym i Teatrze Miejskim w Gdyni, na Zamku Joannitów w Skarszewach, w elbląskiej galerii EL oraz w Filharmonii Bałtyckiej.

Valeriy Filipov jest nie tylko wykonawcą klasycznych utworów Sor, Giuliani, Tarrego, Albéniza i Villa-Lobosa, ale także autorem licznych oryginalnych gitarowych opracowań wykonywanych przez siebie utworów. Przygotował gitarowe aranżacje z różnych dziedzin muzyki - począwszy od Mozarta, Beethovena, poprzez muzykę folkloru różnych krajów, a także kolędy polskie i niemieckie w standardach jazzowych oraz melodie "The Beatles". Ponadto komponuje również własne utwory.

V. Filipov nie tylko gra na gitarze, ale również jawi się jako multiinstrumentalista, proponując interesujący i urozmaicony program, obejmujący utwory wykonywane także na harmonijce ustnej oraz flecie.

Jest jednym z nielicznych artystów na świecie grających na pilie śpiewającej (musical saw).

Oprócz gry na instrumentach wspaniale śpiewa rosyjskie ballady i romanse, ukraińskie dumki, znane polskie melodie, szanty oraz w języku angielskim znane i lubiane standardy muzyki rozrywkowej i bluesowej.

Wiele znanych osobistości, podziwiając jego talent, brało udział w jego występach, m.in. Małgorzata Potocka, Andrzej Rosiewicz, a on sam miał okazję występować z zespołem "Gang Marcela", Rudim Schubertem, Piotrem Gąsowskim, Anną Dymną, Capellą Gedanensis, Waldemarem Malickim i innymi.